AHT transplantacija kose - Alopecija
Ova veb stranica koristi kolačiće. Saglasni ste sa tim ako nastavite da koristite ovu veb stranicu Ok Više informacija

Alopecija

 

Alopecija predstavlja opadanje i gubitak dlaka sa glave i drugih delova tela. Ovaj estetski problem najčešće podrazumeva proređenost ili gubitak kose i kod nekih osoba može izazvati i psihičke poremećaje. Sa alopecijom se u 70% slučajeva suočavaju muškarci a postoji više oblika.

 

 

 

Androgena alopecija

 

Glavni uzrok ovog tipa opadanja kose je stimulacija folikula dlake muškim polnim hormonima (androgenima) i uglavnom se javlja kod muškaraca. Glavni simptomi androgene ćelavosti su opadanje kose bez drugih promena na vlasištu. Kod žena, ovaj oblik alopecije je ređi i nastupa znatno kasnije.
Androgenetska alopecija je uobičajeni oblik gubitka kose kod muškaraca i žena koji može uticati na mlađe i starije ljude. To je genetski predisponirano gubljenje kose, tako da je u porodičnoj istoriji svakako neko bio nosioc gena opadanja kose. Kod muškaraca i žena, to je povezano sa prevelikom količinom muških hormona (androgena) oko folikula kose, što može blokirati rast dlake. Žene imaju veću vjerovatnoću da razviju androgenu alopeciju nakon menopauze, kada imaju manjak ženskih hormona.


Androgena Alopecija

Najčešči gubitak kose je posledica androgene alopecije. Približno 50% muškaraca do 50 godina starosti i 15% žena pre nego što dođe do menopauze imaju određeni stepen androgene alopecije.

Cela regija glave može da bude uključena u ovaj proces, ali je uobičajeno samo za određene regije gde se kosa istanji i na kraju opadne. Muškarcima kod kojih je prisutno istanjivanje kose u prednjoj regiji zalizaka, povlačenjem prema “kruni”, temenu glave (verteka) je tipičan oblik androgene alopecije. Žene obično imaju difuzno proređivanje na površini krune. Retko su prisutni primeri slični šablonskom tipu gubitka kose kod muškaraca.
 

Vremenom, kosa se povlači u obliku karakterističnog oblika "M" prema kruni. Nekada se taj stadijum zaustavi ali često napreduje do delimične ili potpune ćelavosti osim u bočnom i donatorskom delu (poglavini). Androgenska alopecija kod muškaraca može biti povezana i sa nekoliko drugih zdravstvenih stanja uključujući koronarne bolesti srca i proširenje prostate.

Alopecija areata (Kružno opadanje kose)

Kružno opadanje kose nastaje kada bela krvna zrnca napadnu folikule, dlake, čiji se broj tada smanjuje, usporava ili gotovo prekida rast kose. Najčešći uzroci ovog oboljenja su infekcije usne šupljine, upala krajnika i pokvareni zubi. Alopecija areata je pojava jasno ograničenih kružnih ili ovalnih polja bez kose. Može da traje po nekoliko nedelja, pa i do deset meseci, nakon čega dolazi do oporavka. Nažalost, oboljenje se često ponavlja i može da izazove potpunu ćelavost. Alopecija areata ili ćelavost na pečate je reverzibilni gubitak kose ili dlaka na ograničenom području (arealu). Ovaj problem može da traje od nekoliko nedelja, pa do godinu dana, nakon čega dolazi do oporavka. Nažalost, često se ponavlja i može da izazove potpunu ćelavost. Iako nije u potpunosti razjašnjeno šta uzrokuje ovo stanje, smatra se da je najčešći uzrok genetska predispozicija.


Alopecija Areata

Takođe, opadanje kose na pečate može da se javi i kao posledica emocionalnog stresa, stalne napetosti i poremećenog režima ishrane. Alopecija areata nastaje naglo u obliku okruglih žarišta – pečata različite veličine i lokalizacije bez dlaka. Obično su prva žarišta veličine prečnika 1 cm do veličine dlana.

Razvija se prelaskom iz faze aktivnog rasta u fazu mirovanja folikula, što je praćeno ispadanjem dlaka. Uz ovo oboljenje, javljaju se i promene na noktima – udubljenja i longitudinalne brazde, a drugih promena u organizmu nema. Može da traje od nekoliko nedelja, pa do nekoliko meseci i karakteriše se recedivima.

Prva žarišta mogu ponovo da obrastu dlakama posle nekoliko meseci, ali se obično javljaju nova. U centru žarišta ponovo počinju da rastu dlake koje su tanje i svetlije, a vremenom potamne. U ređim slučajevima kosa nikada ne poraste. Preporučuje se odlazak u ordinaciju koja se bavim ovim problemom, pa shodno proceni lekara primeniti terapiju.

Kako se leči alopecija areata?

Kod lečenja alopecije areate se primenjuju kortikosteroidne masti pod okluzivnim zavojem koje pojačavaju vaskularizaciju folikula. Ukoliko ovaj vid ne daje rezultate, kortikosteroidi se primenjuju intralezionalno. Ponovni rast kose može se očekivati za šest do sedam nedelja, a ako nema rezultata indikovana je sistemska primena kortikosteroida. Takođe, u lečenju se može primenjivati i krioterapija, obasjavanje UV zracima, vazodilatatori, vitamini grupe B.

 

Alopecija Totalis

 

Alopecija totalis se najčešće javlja u dva oblika. Prvi je nagli i potpuni gubitak kose i obrva. Drugi je sporiji i počinje kao alopecija areata i napreduje do potpunog gubitka kose. Ovo oboljenje se javlja kod dece i osoba mlađih od 40 godina, nema nikakvog uticaja na životni vek i ne sprečava osobe da žive normalnim načinom života.

 

Alopecija totalis predstavlja potpuni gubitak kose, dok je dlaka tela očuvana. Može početi u vidu okruglih ploča koje se brzo šire i slivaju. Predstavlja malignu alopeciju i kosa u retkim slučajevima ponovo počinje da raste.

 

Šta uzrokuje Alopecija Totalis?

 

Ovo stanje proizilazi kao rezultat autoimunog poremećaja koji prouzrokuje imunološki sistem deluje na folikule kose. Uzrok kako dolazi do ovog oboljenja ostaje nepoznat do danas i predmet je mnogo debata. Kako vreme napreduje, dolazi se do više saznanja o ovom stanju, ali je sve i dalje daleko od leka ili preventivnog, trajnog rešenja.


Kako se leči Alopecija Totalis?


Dostupni tretmani obično nisu delotvorni za teške oblike stanja, kao što je Alopecija Totalis. Kortikosteroidi, u oblku inekcije ili tableta, su česti tretmani, iako često nisu delotvorni. Ako rade, ne mogu se koristiti dugoročno, jer imaju potencijalno opasne nuspojave.


Doktori ponekad preporučuju kratkotrajnu “pulse steroid therapy”. To je terapija koja je prvi put korišćena za lečenje akutnog odbacivanja nakon transplantacije bubrega 1973. godine.

 

Primenjivala se u dermatologiji za lečenje različitih teških inflamatornih poremećaja. Nekada se primenjivalo lečenje sa Diphenylcyclopropenone (DPCP), za koju se smatra da pomaže nekim osobama sa Alopeciom Totalis. To je dermalno liječenje, što znači da se nanosi površinski na kožu. Primjenjuje se jednom nedeljno u ordinaciji ili nekoj bolničkoj ustanovi . Radi se o hemikaliji koja uzrokuje alergijsku reakciju koja zauzvrat može stimulisati rast kose.

 

Alopecija Univerzalis

 

Alopecija univerzalis predstavlja najteži oblik oboljenja koje izaziva gubitak dlaka na čitavom telu. Kao i alopecija totalis, ovaj oblik oboljenja predstavlja malignu alopeciju. Osim gubitka dlake, alopecija univerzalis može da dovede i do promena na noktima, koji su u tom slučaju izbrazdani, s tačkastim ulegnućima i iskrzanim ivicama, a može se javiti i katarakta. Osobe koje boluju od alopecije totalis imaju bledu i mlitaviju kožu. Alopecija universalis je napredni oblik alopecia effluvium (AE), i oba su imuni poremećaji. I u jednom i u drugom slučaju imuni sistem pogrešno identifikuje folikul. Prepoznaje ga kao strano telo pa stoga šalje bele krvne ćelije u napad. Kada se folikulu kose ošteti, prestane snabdevanje krvlju, kosa više nema dovoljno hrane za rast. Osnovna razlika između AU (Alopecija Univerzalis) i AE (Alopecia Effluvium) je stepen gubitka kose. U nekim slučajevima, AU može biti povezana sa drugim uslovima kao što je atopijski dermatitis, poremećaj štitne žlezde ili promene noktiju (kao što je peckanje). Atopijski dermatitis je dugotrajan (hroničan) poremećaj kože koji uključuje suvu kožu i svrabež kože. Predstavlja vrstu ekcema.

 


Alopecija univerzalis

Šta uzrokuje Alopecija Univerzalis?

Tačan uzrok AU je nepoznat. U jednom izveštaju istraživači su proučavali porodicu koja je tri generacije za redom imala jedno dete rođeno sa Alopecijom Univerzalis. Pronašli su specifičan genetski marker (8p12) kod sve dece, za koji veruju da je gen koji kontroliše gubitak kose. Ovo ukazuje na to da uzrok AU može zapravo biti nasledni.

 

Da li postoji lek za Alopecija Universalis?


Za sada ne postoji pouzdan lek za dugoročni AU. Tretmani često uključuju imunoterapiju, koja namenski uzrokuje alergijsku reakciju na koži koja može stimuliše folikule dlake ponovnom rastu nove dlake iznova. Stopa uspeha nije velika iako postoji mogućnost.


Difuzna Alopecija

Šta prouzrokuje Difuznu Alopeciju?
 

Difuzna Alopecija je oblik androgene alopecije koja je prouzrokovanja muškim hormonom- androgenom. U ovom slučaju, Dihidrotetosteron je odgovoran za gubitak kose a on je biprodukt enzimski metaboloziranog testosterona sa 5 alfa reduktaznim enzimom. DHT se skuplja u koži glave gde može negativno uticati na folikulu vlasi samo ukoliko je nosilac genetski osteljiv na DHT hormon. Nisu svi osetljivi na DHT hormon ali ukoliko je osetljivost prisutna, DHT sprečava pristup nutrijentima folikuli vlasi ometajući dotok krvi. Ometan dotok krvi prouzrokuje smanjenje folikula (poznatije kao miniturizacija).

Difuzna alopecija prouzrokuje rast novih vlasi koje se stanjuju i opadaju. Za razliku od difuzne netipične alopecije, donorska zona onih sa Difuznom alopecijom je nepogođena i može biti korišćena za transplataciju. Zbog toga, osobe sa difuznom alopecijom su kandidati za folikularnu ekstrakciju i folikularnu proceduru.

Difuzna alopecija (DPA)


Difuzna alopecija (DPA) je tip koji se demonstirira opadanjem kose ali ne kompletnim opadanjem već opštim proređivanjem vlasi na glavi. DPA stanje ne znači opadanje kose već proređivanje vlasi po celoj glavi. Utiče na sve osim na donorsku zonu.

 

Koji su simptomi difuzne alopecije? (DPA)?


U ovom slučaju, dolazi do proređivanja vlasi slično uobičajenom opadanju kose kod muškaraca (Male Pattern Hair loss). Štaviše, ovo stanje opadanja kose će se poklopiti sa Norwood/ Hamilton grafikonom opadanja kose, koji prikazuje opšta stanja i faze gubitka kose. Razlika između ova dva stanja je ta što difuzna alopecija znači samo proređivanje vlasi kože glave.

 

Koje terapije Difuzne Alopecije su dostupne?


Ozbiljnost Difuzne Alopecije može biti smanjena unošenjem terapije koja stimuliše rast kose, npr. Finasterid i Miniksodil. Finasterid sprečava enzimski metaboloziran testosteron sa 5 alfa reduktaznim enzimom da uđe u DHT i čini da se DPA process uspori ili prekine.

Miniksodil zadebljava folikulu vlasi (dajući gustinu vlasi) i čini da folikula vlasi uđe u duže anagene faze (faza rasta). Oni koji su pogođeni slučajem Difuzne Alopecije dobro reguju na konvencionalnu proceduru transplatacije.
 

Difuzna Atipična Alopecija (DAA)
 

Ovo je pod tip naslednog gubitka kose ili androgene alopecije. Ovim slučajem mogu biti pogođeni i muškarci i žene. Fokusiraćemo se na Difuznu Atpičnu Alopeciju (DAA) kod muškaraca i zašto je bitno razlikovati je od drugih slučajeva opadanja kose. Da bismo razumeli DAA bitno je razumeti i tipičan gubitak kose kod muškaraca. Oko 2-6% muškaraca pati od ovog slučaja gubitka kose, tako da je DAA relativno redak slučaj. Kod pacijenata sa ovim slučajem dolazi do gubitka kose ne samo sa prednje strane i na vrhu, već i zadnje strane i sa obe strane glave. Kod muškaraca sa DAA slučajem, koža glave prolazi miniturizaciju ili postoji verovatnoća za istu. U slučaju DAA, transplatacija kose nije opcija. Vlasi sa zadnje strane glave nisu dovoljno jake za relokaciju kako postoji verovatnoća miniturizacije. Ukoliko se pokuša procedura kod pacijenta sa DAA slučajem, može izgledati dobro par godina ali sa velikom verovatnoćom opadanja i gubitka vremenom. Jedina terapija kod DAA pacijenata su medikamenti
 

 

  • Minoksidil 5%,
  • Finasterid,
  • Nizak nivo laserskog tretmana
  • Platelet Rich Plasma.

 

Kako se Difuzna Atipična Alopecija razlikuje od regularne alopecije?

 

Difuzna Atipična Alopecija (DAA) se obično prvo pojavljuje sa strane i na zadnjem delu kože glave, za razliku od uobičajenog gubitka kose kod muškaraca koji se pojavljuje na temenu i zaliscima. DAA u prvim fazama podseća na uobičajeni gubitak kose, ali vrlo brzo poprima svoje oblike koji demonstriraju masivan gubitak kose. DAA ne pripada tradicionalnim slučajevima gubitka kose i uglavnom utiče na gustinu vlasi za razliku od kompletnog gubljenja kose. Kao takav se ne može demonstrirati kroz poznat Hamilton/Norwood grafikon koji prikazuje najčešće slučajeve gubitka kose.

 

Senilna alopecija

 

Ovaj oblik gubitka kose uglavnom je uobičajen kod muškaraca starijih od 70 godina. Ovo stanje uzrokuje ujednačeni ili difuzni gubitak kose.

Doktori teško mogu otkriti ovaj oblik gubitka kose zbog činjenice da su primeri veoma različiti stoga trenutno ne postoji patent ili model po kome bi se moglo raditi istraživanje.

 

Hamilton - Norvudova skala (Norwood Scale) 

Norvudova skala (Norwood Scale) je deo klasifikacionog sistema prognoziranja muške ćelavosti koja se kreće od prvog do sedmog stepena.

 

Ujedno predstavlja skup slika koje predstavljaju različite faze gubitka kose.

Skalu merenja je prvi put osmislio Dr. James Hamilton 1950-ih godina.

 

Kasnije je ažurirao Dr. O'Tar Norvood 1970-ih. Široko se koristi među stručnjacima za restauraciju kose širom SAD-a, Kanade, Britanije i do neke mere na globalnom nivou.

 

  • Tip I.  Minimalni gubitak kose.
  • Tip II.  Neznatan gubitak kose na zaliscima.
  • Tip III. Prva faza koja zahtijeva liječenje.
  • Tip III Vartex. Opadanje kose i proređivanje kose na vrhu.
  • Vrsta IV. Veća površina gubitka kose na vrhu.
  • Tip V. Zalisci na obe strane su veći, ali još uvijek postoji tanka linija podjele.
  • Vrsta VI. Most je otišao, ali može ostati nekoliko dlaka kratke fine kose.
  • Vrsta VII. Najteži oblik gubitka kose. Mala kosa na prednjem dijelu ili na vrhu glave.